SCHNEIDER ELECTRIC - SNRKSB250DC5 KS Abgangskasten,250A, leer, 3L+N+PE, fu - KSB250DC5
KopierenKopieren
SCHNEIDER ELECTRIC - SNRKSB250DC5 KS Abgangskasten,250A, leer, 3L+N+PE, fu
Melden Sie sich an, um Preise und Verfügbarkeit anzuzeigen
Haupteigenschaften
  • Anzahl der Leiter (ohne Erde) - 4
  • Polzahl - 3
  • Bemessungsstrom AC 50 Hz - 250 A
  • Bemessungsspannung AC 50 Hz - 230...690 V
  • Phasenselektion - nein
Packung
  • 1 ST
EAN
Artikelnummer
SNRKSB250DC5
Herstellernummer
KSB250DC5
Hersteller
SNR
Anzahl der Leiter (ohne Erde):
4
Polzahl:
3
Bemessungsstrom AC 50 Hz:
250 A
Bemessungsspannung AC 50 Hz:
230...690 V
Phasenselektion:
nein
Mit Arretierung:
nein
Abgangsart:
Leitungseinführung
Anzahl der CEE-Steckdosen (IEC 60309):
0
Anzahl der NEMA-Steckdosen:
0
Anzahl der sonstigen Steckdosen:
Ausführung der Steckdosen:
sonstige
Absicherung:
ohne
Farbe:
weiß
RAL-Nummer:
Schutzart (IP):
IP55
Länge:
532 mm
Breite:
300 mm
Höhe:
432 mm
Canalis tap-off unit for KT and KS. It's applied to medium power distribution and TN-C earthing system. The operational voltage is from 230VAC 50/60Hz to 690VAC 50/60Hz. The rated operational current is 250A at 35 ℃. Mounting by Plug-in with fixed polarity with white RAL 9001 surface treatment and whose busbar trunking polarity is 3L + N + PE. It provided protection for NSX circuit breaker with rotary handle control (circuit breaker to be ordered separately). It provided 1 right opening for FL21 gland plate to tap-off unit disconnection by opening the door. Canalis KS busbar trunking compatibility with plug-in outlets, Canalis KT busbar trunking compatibility with KS type plug-in outlets. It provides IP55 protection which conforming to EN/IEC 60529 standard. IK08 conforms to IEC 62262. It is compliant with both IEC 61439-1 and IEC 61439-6. It is also compliant with Green Premium (RoHS/REACH).