SCHNEIDER ELECTRIC - SNRPKB63Q535 Wandsteckdose verriegelt, 63A, 3p+N+E, 3 - PKB63Q535
KopierenKopieren
SCHNEIDER ELECTRIC - SNRPKB63Q535 Wandsteckdose verriegelt, 63A, 3p+N+E, 3
Melden Sie sich an, um Preise und Verfügbarkeit anzuzeigen
Haupteigenschaften
  • IEC-Stromstärke - 63 A
  • Polzahl - 4
  • Spannung nach EN 60309-2 - 380-415 V (50+60 Hz) rot
  • Uhrzeit-Stellung - 6 h
  • Kennfarbe - rot
Packung
  • 1 ST
Grüne Produktbewertung
Grüne Bewertung
CO2-Fußabdruck von Produkten
46 kg CO₂-Äquivalent
Lieferantenerklärung
EAN
Artikelnummer
SNRPKB63Q535
Herstellernummer
PKB63Q535
Hersteller
SNR
IEC-Stromstärke:
63 A
Polzahl:
4
Spannung nach EN 60309-2:
380-415 V (50+60 Hz) rot
Uhrzeit-Stellung:
6 h
Kennfarbe:
rot
Schutzart (IP):
IP65
Schalter:
mechanische Verriegelung
Ausführung des Schalters:
Hilfskontakte
Mit FI-Schutzschalter:
nein
Leerplätze auf Tragschiene:
nein
Werkstoff des Gehäuses:
Kunststoff
Ausführung:
Unterteil und Oberteil
Absicherung:
sonstige
Militärausführung:
This PratiKa industrial interlocked socket with captive screws connection is wall-mounted. It has 3P+N+E pole, rated current is 63A and the operating voltage is 380VAC to 415VAC. The dimensions of the base plate are (W) 140mm x (H) 430mm. The degree of protection is IP65 and IK09. The fire resistance is 750°C. The cable entries are for flexible or rigid cables. The size of the cable entries in 63A is 25mm for 35mm² cables. The color of the socket is grey (RAL 7035) with red easy identification of the operating voltage. The frequency is 50Hz or 60Hz. The clock position of contact is 6h.